Zabbix + Grafana – מערכת ניטור קוד פתוח

כל מי שאי פעם היה מעורב בתשתיות תקשורת, יודע עד כמה חיונית היא מערכת הניטור. ואנחנו לא יוצאים מהכלל. לאורך השנים עבדנו עם מגוון מערכות ניטור, אך עד כה Zabbix בשילוב עם Grafana היא הגדולה מכולן מבחינתנו.

Zabbix חולק פונקציונליות משותפת עם כל שאר מערכות הניטור. יש דברים שהיא עושה טוב יותר. יש דברים שהיא עושה בשווה למערכות אחרות ואולי אפילו חסרות לה כמה תכונות שאנשים מסויימים רואים בהן חשיבות.

אנחנוו אוהבים את Zabbix לא עבור שום תכונה ספציפית כלשהי, אלא עבור שילוב של אלו שנחשבים עבורינו נחוצים. בואו נראה כמה כאלה.

ממשק WEB ו- API

Zabbix מגיע עם ממשק ניהול מרכזי כבררת מחדל. הוא אולי לא הכי מלוטש או אינטואיטיבי, אבל זה עובד נהדר ברגע שמתרגלים אליו, הוא מכסה את השימוש היומיומי במערכת הניטור כמו גם את פונקציונליות הניהולית.

לא כל מערכת ניטור מספקת ממשק ניהול WEB ומי שכן, לא כולם מכסים את חלק הניהול. Nagios למשל עדיין מסתמך על קבצי התצורה לניהול המערכת.

ממשק הניהול של Zabbix תומך במגוון אלמנטים גרפיים, כגון:

  • גרפים ותרשימים, פשוטים ומשולבים כאחד
  • אוספים של גרפים, המכונים מסכים
  • אוספי מסכים, המכונים סליידרים
  • מפות
  • לוחות מחוונים
  • *בשילוב עם Grafana ניתן לעשות ויזואליזציה ל- DATA איך שתרצו לדוגמה

ניתן לגשת לחלק גדול מהפונקציונליות הזמינה דרך ממשק ה- WEB גם דרך ה- API עבור אוטומציה ושילוב של Zabbix עם שאר תשתיות המחשוב.

Zabbix Server/Proxy/Agent

Zabbix מספקת מספר דרכים לאיסוף מטריקות וניתובם. במרכז נמצא שרת ה- Zabbix. שרת ה- Zabbix יכול לאסוף נתונים לבד. אך לעיתים קרובות קורה שמערכת הניטור צריכה לאסוף נתונים מסביבות שונות אשר נמצאות ברשתות מרוחקות מאחורי חומות אש וללא קישוריות VPN זה המקום בו Zabbix Proxy מציל אותנו.

שרתי Zabbix Proxy מותקנים בדרך כלל בתוך אותן רשתות או סביבות שאינן נגישות ישירות לשרת ה- Zabbix. לאחר מכן הם אלו שאוספים את המטריקות באותה הסביבה ומעבירים אותם לשרת ה- Zabbix הראשי.

לבסוף יש לנו את Zabbix Agent הוא סרוויס שמותקן בדרך כלל על כל המכונות הזקוקות לניטור (ישנן צורות איסוף נתונים נוספות). Zabbix Agent זמין עבור מגוון רחב של מערכות הפעלה.

גילוי רשת ורישום אוטומטי

ל- Zabbix סט מצוין של תכונות לגילוי רשת ורישום אוטומטי של ציוד מחשוב, שרתים ושירותים חדשים. לדוגמה, נוכל לקבוע טווח של כתובות IP ולסרוק אחרי אורחים חדשים המגיבים לפינגים של ICMP. לחלופין, נוכל לסרוק טווח של כתובות IP עבור יציאות ופרוטוקולים מסוימים.

מנהלי מערכות המידע יכולים ליצור כללים גמישים עם פעולות המגדירות מה צריך לעשות כאשר מתגלה אורח או שירות חדש ברשת, זה הופך את החיים להרבה יותר קלים בסביבות מחשוב גדולות.

הודעות והתראות

ל- Zabbix מנגנון הודעות והתראות גמיש במיוחד. ניתן לקבל התראות עבור קבוצות או משתמשים שונים על בעיות שונות בתשתית באמצעות מגוון ערוצים תקשורת. בעבר השתמשנו בדוא"ל, הודעות סמס, Slack, ואפילו שיחות טלפון אוטומטיות (תודה ל- PagerDuty) כדי להתריע בפני הצוותים או המשתמשים הרלוונטים על תקלה.

קהילה ותיעוד

Zabbix קיים זמן הרבה, והיא די פופולרית. המשמעות היא שישנן הרחבות רבות על מגוון רחב של חומרה ותוכנה. ויש הרבה מידע ברשת, עם טריקים, טיפים, הצעות ופתרון בעיות.

ל- Zabbix תיעוד מצוין. ישנם גם מספר ספרים זמינים במגוון שפות.

Zabbix נמצאת בפיתוח ותוחזק מתמיד, כאשר גרסאות חדשות יוצאות לעתים קרובות.

אינטגרציה עם Grafana

רוצים להתנסות?

תתקינו Docker לאחר ההתקנה תריצו את הפקודות הבאה מתוך CMD/PowerShell:

עבור Zabbix:

docker run --restart always --name zabbix-appliance -t -p 10051:10051 -p 80:80 -d zabbix/zabbix-appliance:latest

עבור Grafana:

docker run --restart always -d -p 3000:3000 grafana/grafana

דילוג לתוכן